Turite klausimų? Skambinkite

8 610 32320

info@greenlita.lt

Klausimai

Dažniausiai užduodamas klausimas apie LED augalų lempas


Kuo GREENLITA slūlomos augalų lempos (šviestuvai) pranašesnės už pigias augalų lempas (šviestuvus)?


Svarbiausi kriterijai - kokybė ir funkcionalumas:

♦ Kokybiškos lempos turi specialiai augalams suprojektuotus LED lustus (šviesos diodus), kurie skleidžia augalams ne tik reikalingo spektro bangas, bet ir tinkamo intensyvumo šviesą. Žmogaus akis suvokia riboto intervalo bangų ilgio šviesos spidulius, todėl negali optimaliai įvertinti augalams tinkamo spektro ir intensyvumo.

Rinkoje yra lempų, kurių skleidžiama šviesa pagal šiuos parametrus nėra subalansuota augalams. Be to, mažinant sąnaudas, dažniausiai naudojami nekokybiški LED lustai arba lustai, kurie montuojami įprastiniuose buitiniuose šviestuvuose.

♦ Kokybiška lempa turi specialų lęšį, kad išgauti geriausią šviesos srautą visoje apšviečiamoje srityje.

Pigių lempų LED lustai dažniausiai niekuo neuždengti.

♦ Kokybiškų augalų lempų ir šviestuvų gamintojas, įmonė PARUS (P.Korėja), 20 metų kuria augalų apšvietimą ir kiekvienam savo produktui suteikia 2 m. garantiją.

Greenlita parduodamos LED lempos ir šviestuvai yra sukurti Pietų Korėjoje, visiškai sukomplektuoti gamykloje, nėra renkami ar remontuojami Lietuvoje.

♦ Kokybiškos LED lempos efektyvumas ir po keleto metų naudojimo nepakinta. Joms gaminti nenaudojamos toksiškos medžiagos.


Kiti dažniausiai užduodami klausimai apie LED ir LED augalų apšvietimą


 

Kas yra LED lemputė?

Šviesos diodas (angl. LED; Light - emitting diode) puslaidininkis prietaisas, elektros srovę tiesiogiai paverčiantis šviesa. Šviesos diodai naudojami kaip indikacijos priemonė daugumoje prietaisų, tačiau pastaruoju metu sparčiai populiarėja jų panaudojimas apšvietime. Pagrindiniai LED privalumai lyginant su kaitriniais šviesos šaltiniais yra mažesnės energijos sąnaudos, ilgesnis tarnavimo laikas, didesnis efektyvumas, kompaktiškas dydis, momentinis įjungimas/išjungimas bei didesnis patvarumas bei patikimumas.


Kaip veikia LED?

Paprastai tariant, LED yra maži šviesos šaltiniai, kurie skirtingai nuo įprastų kaitrinių lempučių neturi užpildo galinčio išdegti. Vos kelių milimetrų ilgio diodas skleidžia šviesą, kai juo teka elektros srovė. LED sudaro keletas puslaidininkio sluoksnių, o aktyviajame sluoksnyje yra generuojama šviesa.


Kodėl verta pasirinkti LED apšvietimą?

Mažesnės energijos sąnaudos - šviesos diodai naudoja 80-90% mažiau elektros energijos nei įprastinės lempos. Ilgesnis tarnavimo laikas - LED šviesos šaltiniai tarnauja nuo 30000 iki 50000 val. Tuo tarpu kaitrinės lempos vidutiniškai šviečia apie 1000 val., kompaktinės liuminescencinės lempos – apie 8000 val. LED lempos gali šviesti nuo 15 iki 25 m., jei vidutiniškai naudojamos 5 val. per parą.

Didesnis efektyvumas - apšvietimo ateitis – didesnio efektyvumo produktai, kurie sunaudoja mažiau elektros energijos. LED lempose iš 1W išgaunamas apie 70-90 liumenų, o tuo tarpu įprastinėse kaitrinėse lemputėse – tik apie 15 liumenų šviesos srautas. Skirtingai nei liuminescencinėse ar kaitrinėse lempose, šviesos dioduose elektros energija paverčiama šviesa beveik be nuostolių, todėl diodai beveik nekaista.

Kompaktiškas dydis - kompaktiškas LED dydis leidžia gamintojams kurti įvairaus dizaino bei formų šviestuvus. Jie dažniausiai užima mažiau vietos ir juos lengva sumontuoti.

Dažnas įjungimas/išjungimas - dažnas įjungimas/išjungimas kenkia liuminescencinėms bei dujų išlydžio lempoms – trumpėja jų tarnavimo laikas bei lempos užtrunka ilgiau, kad įsijungti.Šiuo atveju LED lempos idealios kur reikalingas dažnas lempos įjungimas bei išjungimas. Be to, LED įsijungia vos per kelias mikrosekundes, o perdegimo galimybė - minimali.

Patvarumas, patikimumas, ekologiškumas - LED šviestuvai turi visiškai kitokią struktūrą nei tradiciniai. Šviesos diodų lustai yra padengti klijais, kurie apsaugo juos nuo drėgmės ir išorinio aplinkos poveikio. Jie neturi judančių dalių ir stiklo medžiagos, jų konstrukcija tvirta ir atspari smūgiams. Šviesos diodai pagaminti iš netoksinių medžiagų, juos galima perdirbti ir naudoti dar kartą. Tuo tarpu liuminescencinių lempų sudėtyje yra gyvsidabrio, švino, kurie yra labai kenksmingas sveikatai ir teršia aplinką.


Kokie skirtumai tarp mūsų ir augalų jautrumo šviesai?

Šviesos ryškumas yra dažniausiai apibūdinamas tam tikru šviesos kiekiu, kuris yra tinkamas žmogaus akiai, nes dirbtiniai apšvietimai buvo sukurti patenkinti žmonių poreikiams. Fotosintezė yra nematoma žmogaus akiai. Pvz., mėlynos spalvos spindulių, kurių bangos ilgis (450nm), priėmimas yra 3,8%. Jei žalios spalvos bangos ilgio energija yra tokia pati kaip ir mėlynos spalvos bangos ilgio energija, žmogaus akis pajaučia tik apie 4% to bangos ilgio šviesos spindulių. Kad sukurtume reikiamo intensyvumo šviesą, idealiai tinkamą augalams augti, turime žinoti, kokios yra šviesos charakteristikos kiekvienam augalui atskirai.

Net jeigu ir tradicinis apšvietimas atrodo per ryškus žmogaus akiai, augalui ta šviesa gali būti netinkama. 10000 lx ryškumo fluorenscencinės lempos ar paprastos lemputės šviesa yra ne tokia veiksminga kaip tomis pačiomis sąlygomis skleidžiama 10000 lx LED šviesa. LED apšvietimas maksimaliai padidina fotosintezės efektyvumą , skleisdamas tam tikro bangos ilgio intervalo šviesą . LED apšvietimas augalams - tinkamiausias dirbtinio apšvietimo sprendimas.


Kokia ilgio šviesos bangos geriausiai tinka augalui?

Saulės spinduliuotė yra išsklaidoma labai įvairiai, tačiau šviesos absorbavimas yra įmanomas tik tada, kai šviesos spindulio bangos ilgis yra nuo 300 iki 3000 nm.

Žmogaus akys suvokia 380-780 nm bangos ilgio šviesos spindulius ir skiria šviesą bei spalvą. Žalios spalvos šviesa (555 nm) yra atpažįstama daug lengviau, nei kitos spalvos.

Spinduliuotės reikšmė dvejopa - augalo gyvybei palaikyti reikalinga spinduliuotė 300-800 nm, o aktyviai fotosintezei vykti reikalinga spinduliuotė apie 400 – 700 nm. Augalai sugeria mėlynas ir raudonas spalvas, atspindi žalią spalvą, todėl augalai atrodo žali.

Augalo absorbuojamos šviesos bangos ilgis reikalingas chlorofilui gaminti (440 nm, 655 nm), fotosintezei vykti (430nm, 670 nm). Vabzdžiai jaučia 280 nm ~ 580 nm bangų ilgio šviesą.


Ar gali augalai įsisavinti šviesą iš LED augalų lempų Grow, Standard ir Winter?

Augalams augti ir klestėti reikia įvairesnių bangos ilgių šviesos nei paprastai skleidžia standartinis patalpos apšvietimas. Dėl LED technologijų dabar galima apšvietimą optimizuoti taip, kad jis būtų tų bangos ilgių, kurių labiausiai reikia augalams augti ir fotosintezei vykti.

Priklausomai nuo augalų poreikių, LED augalų lempose optimizuoti šviesos bangų ilgiai skirti augalams auginti ar sudaryti palankias sąlygas jų žiemojimui.

Pvz. mėlynos/baltos spalvos bangos ilgiai yra tinkami augalams žiemoti (LED augalų lemputės Winter), o raudonos/mėlynos spalvos bangos ilgiai (LED augalų lemputės Grow) geriau tinka fotosintezei vykti ir chlorofilo gamybai. Mėlynos/baltos spalvos derinys turi šaltai baltos šviesos įspūdį, o raudonos/mėlynos derinys šviečia rausvai.

LED augalų lemputės Standard su mažesniu raudonos/mėlynos spalvos bangų ilgiu, turinčios kartu ir šiltai baltos spalvos turi mažesnį poveikį fotosintezei ir chorofilo gamybai, tačiau idealiai apšviečia augalus ir sukuria jaukią aplinką namuose.


Noriu auginti prieskonines žoleles ne tik žiemą, bet ir ištisus metus. Kokio tipo lempą turėčiau naudoti?

Baltos ar baltai geltonos šviesos, esančios virtuvėje ar sklindančios pro langą rudenį, žiemą ar ankstyvą pavasarį augalams nepakanka. Turėtumėte papildomai naudoti augalų lempas su raudonos ir mėlynos šviesų deriniu (rausvai violetiniu). Toks šviesų derinys yra tinkamas augalams augti, tačiau virtuvėje estetinį vaizdą kuria šiltai balta spalva.

Geriau įsigykite augalų auginimo sistemas iš LED mini sodų Plant Factory serijos. Juose augalų apšvietimas optimizuotas taip, kad augalai galėtų vešėti ištisus metus. Jį galėsite statyti ten, kur jis labiausiai tinka kambaryje ir augalai klestės be papildomų rūpesčių.

Daiginimui rekomenduojame mini sodą Plant Factory EcoGrow ar LED augalų lemputes Grow.


Grįžti į pradžią